Tasarımcılar için Chrome Eklentileri – I

Google Chrome markette binlerce eklenti mevcut. Bazı eklentiler tasarım konusunda işimizi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.

Bu yazımda sizlere tasarımcıların işlerini kolaylaştırabilecek birkaç Google Chrome eklentisi hakkında bilgi vermek istiyorum. İlk olarak Window Resizer ile başlayalım.

Window Resizer

Tek tıkla kayıtlı çözünürlükler arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi özel ayarınızı oluşturup kaydedebilirsiniz. Oluşturduğunuz web sitelerinin çeşitli boyutlarda nasıl göründüğüne hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Uzantı hakkında detaylı bilgi almak ve indirmek için tıklayın.

Fontface Ninja

Şahane bir eklenti daha. Diyelim ki size ilham verecek web sitelerinde geziniyorsunuz ve bir font dikkatinizi çekti. Fontun ne olduğunu, biçimsel özelliklerini vb. merak ettiniz. Bu durumda tek yapmanız gereken Fontface Ninja eklentisini etkinleştirip fare ile özelliklerini öğrenmek istediğiniz yazının üzerine gelmek. Yazının üzerine geldiğinizde fontun özelliklerini görecek; tıkladığınızda ise o yazının fontuna göre yazı yazabileceğiniz bir alan gelecek. Bu alanda fontun büyüklüğü, karakter aralığı değerleriyle oynayabilirsiniz. Bu da size fontun tasarımınızda nasıl duracağı hakkında bilgi verebilir.

Mask ikonuna tıklayarak sitede sadece o fontun kullanıldığı alanları görebilirsiniz. Ayrıca fontu indirebilir veya satın alabilirsiniz. Tabi indirme işlemi ücretsiz fontlar için geçerli. Ücretli fontları indirme bağlantısına yönlendiriyor.

Unutmadan indirme linkini de verelim.

ColorZilla

ColorZilla ile tarayıcınız üzerindeki herhangi bir noktanın renk kodlarına ulaşabilirsiniz. Aldığınız rengin hex kodunu başka bir yerde hızlıca yapıştırabilirsiniz. Bunun yanında Color History bölümü ile en son renklerinize ulaşabilir; Webpage Color Analyzer ile sitede kullanılan tüm renkleri görebilirsiniz.

Bu faydalı eklentiyi kurmak için buraya tıklamanız yeterli.

Sonraki yazılarımda birkaç eklenti daha tanıtmaya çalışacağım. Sizler de kullandığınız eklentileri bizimle paylaşmak veya fikir-görüş-öneri bildirmek istiyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın